Usługi medyczne w Goleniowie

Przerost prostaty

2013-08-08 | Krzysztof Gawor

frazy kluczowe: zdrowie, uroda, medycyna, apteki, lekarstwa, leczenie

Nieleczony rozrost prostaty może prowadzić do stosunkowo poważniejszych schorzeń takich jak: rak prostaty lub też rak gruczołu krokowego. Dlatego istotne jest, żeby profilaktycznie każdy mężczyzna po 40-ce poddawał się każdego roku badaniu per rectum, a więc przez odbyt. Umożliwia ono bardzo szybkie zlokalizowanie komórek rakowych, a dzięki temu można z sukcesem prowadzić leczenie raka prostaty hormonami. Terapia taka jest jednak kosztowna i nie w każdym przypadku daje efekty dobre. Jeśli rokowania lekarskie nie są zbyt dobre, i dodatkowo pojawiły się przerzuty w takim przypadku leczenie raka prostaty z przerzutami realizowane jest odmiennymi metodami takimi jak: radioterapia, chemioterapia czy też nowatorską metodą HIFU, a więc wysokoskoncentrowanych ultradźwięków.

Opracowania naukowe nie potwierdziły predyspozycji dziedzicznych do zachorowalności na raka prostaty. Ale jeżeli w rodzinie jakiś mężczyzna wcześniej cierpiał na nowotwór gruczołu krokowego albo gdy zdecydował się na operację prostaty zaleca się po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia okresową kontrolę stanu prostaty.

Problemy gruczołu prostaty kończą się parciem na cewkę moczową ale także zaburzeniami funkcji seksualnych takimi jak zaburzenia erekcja.

Prostata jest gruczołem krokowym umiejscowionym w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego. Odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych dla układu rozrodczego człowieka. Na nieszczęście gruczoł prostaty jest stosunkowo podatny na ataki nowotworów. Rak prostaty jest nierzadko mylony z zapaleniem prostaty czy też przerostem prostaty. Nowotwór prostaty na wstępie nie daje jednoznacznych objawów. Daje znać o sobie w późniejszym czasie i przypominają oznaki zapalenia pęcherza moczowego.

Nieduże przerosty gruczołu prostaty można leczyć stosując leki. Co do zasady terapia ta może mieć charakter raczej czasowy ale efekty terapii przez kilka lat są zadowalające przy niedużej ilości skutków niepożądanych. W przypadku poważniejszych problemów zalecane jest poddać się zabiegowi, by lekarz fizycznie mógł uwolnić pęcherz moczowy z nazbyt dużego ucisku przerośniętego gruczołu.

Zrównoważony rozrost gruczołu prostaty jest normalną konsekwencją starzenia się ciała człowieka i z biegiem wieku dotyczy bardzo wielu mężczyzn. Symptomowi temu sprzyjają takie czynniki jak brak ruchu, zbyt mało różnorodne odżywianie się, tryb życia związany ze stresem. Dlatego lekarze polecają aktywność z dziedziny profilaktyki takie jak jogging, uprawianie sportu, różnorodna dieta, wizyty cykliczne u specjalistów, itp.

Najbardziej charakterystyczne rak prostaty objawy potencjalnego nowotworu prostaty to częstsze wizyty w toalecie, wzmagające się uciskanie na pęcherz podczas oddawania moczu, a także możliwość pojawienia się niedużych ilości krwi w moczu.

Od kilkunastu lat naukowcy podejmują badania dotyczące zrozumienia istoty powstawania nowotworów prostaty. Nie jest do końca zbadane, co stoi za tajemnicą mutowania przez organizm prawidłowych komórek gruczołu prostaty na komórki nowotworowe. Podejrzewa się, że za to odpowiedzialne są niektóre wycinki łańcucha DNA, mutowanie których może właśnie wzmagać rozmnażanie się komórek nowotworowych.

Obiektywne badania wykazały, że leczenie nowotworu prostaty metodą HIFU daje niezwykle dobre efekty, a odsetek wyleczeń mieści się w granicach 83-87%.


Źródło:http://www.klinikaurologii.edu.pl/