Usługi medyczne w Goleniowie

Seksuolog radzi

2014-02-17 | Krzysztof Gawor

frazy kluczowe: zdrowie, apteki, leczenie, medycyna

Zaburzenia erekcji, w skrócie ED (ang. erectile disfunction) to sytuacja, gdy mężczyzna nie jest w stanie utrzymać swojego członka w erekcji umożliwiającej odbycie stosunku seksualnego. Problemy z erekcją nie są domeną tylko mężczyzn w podeszłym wieku i tak samo mogą dotykać mężczyzn w średnim wieku, młodych. Nierzadko impotencja idzie niestety w parze z innymi typowymi chorobami lub schorzeniami takimi jak: cukrzyca, zmiany miażdżycowe albo zbyt duże ciśnienie tętnicze.

Problemy z potencją są spowodowane wieloma różnorakimi przyczynami, które podzielić można na typowe dwie grupy: czynniki o podłożu psychologicznym i elementy o podłożu fizycznym.

Determinanty o podłożu psychologicznym mogą być następujące:
- bojaźń przed zarażeniem się przenoszonymi drogą płciową chorobami,
- napięcia związane z relacjami z partnerem, kompleksy wewnętrzne,
- złe seksualne doświadczenia z przeszłości, jakie mogą teoretycznie wpływać źle na dzisiejszą sytuację seksualną,
- stres związany z obowiązkami i codzienną pracą,
- obawa przed nieintencjonalnym poczęciem dziecka,
- wszelkiego typu obawy związane z odbyciem stosunku płciowego, a więc czy będę na siłach, aby zadowolić partnerkę, czy podołam, czy partnerka nie będzie się ze mnie naśmiewała.

Determinanty o podłożu fizycznym są następujące:
- kłopoty kardiologiczne, jakie w przeważającej mierze wynikają ze zmian miażdżycowych,
- problemy hormonalne, związane z wadliwą pracą gruczołów przysadki albo tarczycy, co prowadzi w konsekwencji do topnienia popędu płciowego a także zdolności do utrzymania wzwodu,
- problemy wynikające ze spożywania używek takich jak: alkohol, narkotyki, papierosy, środki halucynogenne, itp.,
- problemy farmakologiczne powiązane ze stosowaniem lekarstw na schorzenia zupełnie nie powiązane z impotencja leczenie, których stosowanie prowadzi do zaburzeń erekcji,
- problemy o podłożu neurologicznym, które powodują przerwanie drogi albo zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych, co zahamowuje w następstwie cały proces uzyskania finalnej erekcji.


Niwelowanie zaburzeń erekcji wynikające z przyczyn o podłożu psychologicznym może być prowadzone przy pomocy narzędzi psychoterapeutycznych. Odpowiednio zastosowane terapie z dziedziny psychoterapii przyniosą w tym przypadku oczekiwane rezultaty. Gorzej, jeżeli problemy z erekcją wynikają z innego typu źródeł. Badania amerykańskich urologów potwierdziły, iż mająca problemy z potencją znaczna większość populacji męskiej cierpi na choroby a także dysfunkcje układu krążenia. W tego rodzaju sytuacjach jedynym panaceum jest operacyjne leczenie zaburzeń erekcji polegające na przetkaniu tętnic sromowych a także biodrowych a także wszczepieniu do nich specjalnych modułów uwalniających lekarstwo.